top of page
  • Writer's pictureRonny Duncan Studios

2021 Oscars Preview

Updated: Oct 16, 2022


Best Picture:

  • Nominees: Nomadland, Minari, The Father, Promising Young Woman, Mank, The Trial of the Chicago 7, Sound of Metal, Judas and the Black Messiah

  • Will Win: Nomadland (Thomas)/Nomadland (Dana)

  • Should Win: Promising Young Woman (Thomas)/ Promising Young Woman (Dana)

Best Director:

  • Nominees: Chloe Zhao (Nomadland), Lee Isaac Chung (Minari), Emerald Fennell (Promising Young Woman), David Fincher (Mank), Thomas Vinterberg (Another Round)

  • Will Win: Chloe Zhao (Thomas)/Chloe Zhao (Thomas)

  • Should Win: Emerald Fennell (Thomas)/Emerald Fennell (Dana)

Best Actor:

  • Nominees: Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom), Steven Yeun (Minari), Anthony Hopkins (The Father), Gary Oldman (Mank)

  • Will Win: Chadwick Boseman (Thomas)/Chadwick Boseman (Dana)

  • Should Win: Riz Ahmed and Chadwick Boseman (Thomas)/Riz Ahmed (Dana)

Best Actress:

  • Nominees: Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom), Andra Day (The United States v. Billie Holiday), Carey Mulligan (Promising Young Woman), Frances McDormand (Nomadland), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

  • Will Win: Viola Davis (Thomas)/Frances McDormand (Dana)

  • Should Win: Carey Mulligan (Thomas)/Carey Mulligan (Dana)

Best Supporting Actor:

  • Nominees: Sacha Baron Cohen (Trial of the Chicago 7), Daniel Kaluuya and Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah), Paul Raci (Sound of Metal), Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

  • Will Win: Daniel Kaluuya (Thomas)/Leslie Odom Jr (Dana)

  • Should Win: Daniel Kaluuya (Thomas)/Sacha Baron Cohen (Dana)

Best Supporting Actress:

  • Nominees: Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm), Glenn Close (Hillbilly Elegy), Olivia Colman (The Father), Amanda Seyfried (Mank), Yuh Jung-Youn (Minari)

  • Will Win: Yuh Jung-Youn (Thomas)/Yuh Jung-Youn (Dana)

  • Should Win: Maria Bakalova (Thomas)/Maria Bakalova (Dana)

Best Adapted Screenplay:

  • Nominees: Borat Subsequent Moviefilm, The Father, Nomadland, One Night in Miami, The White Tiger

  • Will Win: Nomadland (Thomas)/Nomadland (Dana)

  • Should Win: The Father (Thomas)/Nomadland (Dana)

Best Original Screenplay:

  • Nominees: Judas and the Black Messiah, The Trial of the Chicago 7, Sound of Metal, Promising Young Woman, Minari

  • Will Win: The Trial of the Chicago 7 (Thomas)/Minari (Dana)

  • Should Win: Promising Young Woman (Thomas)/Sound of Metal (Dana)

Best Animated Feature:

  • Nominees: Soul, Over the Moon, A Shaun the Sheep Movie: Farmaggedon, Wolfwalkers, Onward

  • Will Win: Soul (Thomas)

  • Should Win: Soul (Thomas)

Best Cinematography:

  • Nominees: Judas and the Black Messiah, Mank, News of the World, Nomadland, The Trial of the Chicago 7

  • Will Win: Nomadland (Thomas)/Nomadland (Dana)

  • Should Win: Mank (Thomas)/Nomadland (Dana)

Best Editing:

  • Nominees: The Father, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal, The Trial of the Chicago 7

  • Will Win: Sound of Metal (Thomas)/The Father (Dana)

  • Should Win: The Father (Thomas)/The Father (Dana)

Best Score:

  • Nominees: Mank, Soul, Da 5 Bloods, News of the World, Sound of Metal

  • Will Win: Soul (Thomas)

  • Should Win: Soul (Thomas)

Best Sound:

  • Nominees: Sound of Metal, Greyhound, News of the World, Soul, Mank

  • Will Win: Sound of Metal (Thomas)

  • Should Win: Sound of Metal (Thomas)

Best Production Design:

  • Nominees: Tenet, Mank, The Father, News of the World, Ma Rainey's Black Bottom

  • Will Win: Mank (Thomas)/Mank (Dana)

  • Should Win: Mank and The Father (Thomas)/Mank (Dana)


*Best Live Action Short: 2 Distant Strangers (Netflix)

*Best International Film: Another Round (Hulu)

*Best Visual Effects: Tenet

*Best Documentary: My Octopus Teacher (Netflix)

*Best Documentary Short: A Love Song for Latasha (Netflix)

*Best Original Song: Speak Now (One Night in Miami - Prime), but I would love to see Husavik (Eurovision Song Contest - Netflix) win

*Best Costume Design: Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)

*Best Makeup and Hairstyling: Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)

*Best Animated Short: If Anything Happens, I Love You (Netflix)


9 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page